Jdi na obsah Jdi na menu
 


33 Karl Pascher von Osserburg

   Karl Pascher, inženýr a stavitel železnice je v naší zemi prakticky zapomenutou osobností, což si vůbec nezaslouží. Alespoň milovníci Šumavy by na něho rozhodně zapomenout neměli.

   Nejen, že jeho železnice vnesla s prvními turisty romantiku na Šumavu a umožnila její poznávání, ale sepsal i prvního průvodce po Šumavě (1878) který pojednává právě o té naší části - od Železné Rudy po Nýrsko. Zavedla ho sem kdysi práce na železnici a strávil tu několik let. Měl možnost poznat podrobně nejen kraj, místní sedláky a chalupníky, ale i přírodu a geologickou stavbu kraje - do hloubky odhalenou odstřely v tunelu a železničních soutěskách. Zajímal se o historii kraje a o archeologický průzkum na Ostrém.

(°°°°Příloha č. 32 Stavba tunelu a Železnice°°°°°)

http://www.frischwinkl.estranky.cz/clanky/32-stavba-tunelu-a-zeleznice/

ba.jpg

Stavitelé tunelu - vousatý pán vzadu uprostřed je Karl Pascher (obr. z Roučkovy knihy)

Pocházel z poměrně významné rodiny Pascherů ze Stříbra. Peter Pascher byl v letech 1890 - 1892 starostou Stříbra, Josef Pascher byl významný architekt, který se podílel na výstavbě Chebu a Františkových Lázní.  Karl Pascher se narodil v roce 1847 a stal se významným stavitelem železničních tratí nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Stavěl po celém Rakousku a také na Balkáně, a v Turecku, kde stavěl trať pro Orientexpres.

Trať na Šumavu byla pro něj srdeční záležitostí. V předmluvě průvodce píše:

„…život národů se soustředil do těch metropolí jako svazek světelných paprsků ke svému ohnisku, v němž se vybíjí bezuzdný chtíč po materiálních výhodách a ziscích…..uvedením tratě do provozu byla Šumava, jeden z nejbohatších koutů Čech se svými hrdými horskými velikány, se svými romantickými jezery skrytými v šeru lesů, se svými věčně zelenými údolími, přiblížen obyvatelům měst…“

 

bb.jpg

Karl Pascher spolu s dalšími inženýry na výletě na Černém jezeře 1875  (obr. z Roučkovy knihy)

  Karl Pascher byl za zásluhy císařem povýšen do dědičného šlechtického stavu a citový vztah k Šumavě projevil zvolením přídomku „rytíř Karl Pascher von Osserburg“ neboli rytíř z hradu na Ostrém, jehož zbytky na svých toulkách objevil. Je pochován v rodinné hrobce ve Stříbře a město Stříbro ho považuje za jednoho z nejvýznamnějších občanů.

 

Jeho syn Emmerich Pascher rytíř von Osserburg je na seznamu obětí nacistického holocaustu…

                 bc.jpg

Hrobka rodiny Pascherů ve Stříbře (www.kohoutikriz.org)